Zákon o obalech
Základním právním předpisem upravujícím nakládání s obaly a s odpady z obalů je Zákon č. 477/2001 Sb., o obalech ve znění pozdějších předpisů. Zákon například definuje, co je obal, kdo uvádí obal na trh a jaké jsou základní podmínky nakládání s obaly a odpady z obalů.
Zákon upravuje, kdo a za jakých podmínek platí poplatky společnosti Eko-kom, a.s. za uvádění obalů na trh. EKO-KOM, a.s. je autorizovaná obalová společnost, která zajišťuje sdružené plnění povinností zpětného odběru a využití odpadu z obalů plynoucí ze zákona.
Aktuálně se projednává v Parlamentu ČR novela obalového zákona a Zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí, které mimo jiné transponuje do našeho práva Směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/904, ze které vyplývá např. zákaz uvádění na trh a do oběhu některých jednorázových obalů: EPS (expandovaný polystyren) nádob na potravin k okamžité spotřebě, kelímků z EPS, obalů z OXO degradabilních materiálů a dále jednorázových plastových talířů, příborů, míchátek a brček, tyček k balónkům a vatovým tyčinkám. Tyto produkty měly být podle zatím neschváleného návrhu zákona zakázány od 1.7.2022, ale k zákazu asi dojde až od 1.1.2023.
Hygienické normy
Základní hygienickou normou je Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004/EC o materiálech a předmětech určených pro styk s potravinami. Bunzl CS disponuje prohlášeními všech svých dodavatelů, potvrzujícími soulad s tímto nařízením. Pro Atesty a prohlášení o shodě klikněte zde.
Další podstatnou normou je Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 38/2001 Sb., o hygienických požadavcích na výrobky určené pro styk s potravinami a pokrmy, ve znění pozdějších předpisů.
Tento právní předpis byl novelizován vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 127/2009 Sb.